Vánek alias dort Pavlova

Minulý týden jsem oslavila své kulaté třicáté narozeniny. Byl to jeden z mých životních mezníků, asi jako narozeniny patnácté, osmnácté… Od střední školy jsem totiž čítávala časopis Marianne, který měl kdysi heslo: „život začíná ve třiceti„. Už tehdy jsem jsi představovala, jak budu asi ve třiceti vypadat, co budu dělat, jakou budu mít práci, přátelé… Jedno si pamatuji, chtěla jsem mít vlastní podnik, nejlépe s jídlem, kavárnu, nebo tak něco… Tam jsem to sice ještě nedotáhla, ale mám alespoň tenhle blog se svou nejlepší kamarádkou a stále věřím, že si jednou nějaké to bistro otevřeme:-). Takže tento bod beru jako částečně splněný. Popravdě, kdybych naplnila všechny své cíle již do třiceti, O co bych se pak asi tak měla dále snažit, že? :-).

IMG_20160913_070850

S mým kulatým mezníkem a jeho významem pro mne se pojila také sladká výzva. Výzva v podobě dortu do práce. V hlavě mi do poslední chvíle běžely nápady na dorty s čokoládou, ale znáte to… chtělo to něco víc, lepšího a nejlépe levného a lehkého. Tímhle přemítáním a googlováním jsem se dostala až k šílenému nápadu upéct dort Pavlova, který jsme v práci, po jeho konzumaci, přejmenovali na vánek.

Tento dort, je takový ošklivý, až je krásný, nemyslíte? Je také „levný“, připravuje se totiž jen z pouhých tří surovin. Přezdívku „vánek“ dostal podle své jemné chuti a lehkosti s jakou se přímo rozplývá na jazyku. Nicméně rozhodně není lehký na přípravu a ve dvou lidech (Moničko děkuji ještě jednou za tvou pomoc!!!) nám příprava a pečení zabrala dobré čtyři hoďky. Výsledek však stojí za to – to vám garantuji dort zmizí během minuty.

Než se pustíme do samotného receptu, pojďme se společně podívat na to, jak vůbec vznikl název dortu, a jaká je jeho historie. Podle wikipedie je dort Pavlova populární zejména u protinožců, kde je považován za národní pokrm. Jeho jméno vzniklo na počest ruské baleríny Anny Pavlovové, která navštívila Austrálii a Nový Zélad v letech 1926 a 1929. Šéfkuchař hotelu Wellington se nechal inspirovat baletní sukní ze světlezeleného hedvábí. Nadýchanou sukni znázorňuje korpus z našlehaných bílků a šlehačka, zelenou tehdy znázornili pomocí kiwi.

IMG_20160913_070818

Recept na velký dort (minimálně 10 porcí)

 • 6 bílků velikosti M
 • 300g cukru krupice
 • 3 kelímky šlehačky (200 ml)
 • 3 lžíce cukru moučka
 • vaničku malin a jahod na ozdobu (cca 100g od každého)
 • jedlé květy na ozdobu

Původní recept, kterým jsem se inspirovala byl z blogu kuchařka pro dceru, můj dort jsem však potřebovala pozvednout na vyšší úroveň, respektive zněkolikanásobnit množství, protože u nás v práci by se z původního receptu nedostalo na více než polovinu kolegů. I přes to, že jsem ztrojnásobila množství, tak dort nebyl až tak velký, měl průměr asi 30cm a vysoký byl asi 10cm. Všichni by si určitě přidali bez váhání, ale bohužel dort tak rychle zmizel, že na žádné přídavky nezbylo.

IMG_20160913_070902

Postup:

 1. Troubu si předehřejte na 110°C. V původním receptu autorka píše, že je nejlepší korpus „sušit“ na cca 100°C, musíte však počítat s tím, že budete sušit několik hodin. V mém případě nebylo na takové sušení čas, měla jsem na přípravu jeden večer. 110°C se mi osvědčilo, při těchto stupních jsem korpus měla upečený dříve, než ušlehaný – cca za 35-45min a přitom nezhnědl, nýbrž hezky zrůžověl.
 2. Plech si vyložte pečícím papírem a nakreslete si na něj kružnici, které se budete držet a dort podle ní vyrábět.
 3. Sníh, sníh a zase ten sníh. Jak jsem již na začátku řekla, dělala jsem dort ze tří dávek. Či-li, připravte si dva bílky do větší mísy, přidejte 100g cukru a šlehejte. Vy kdo máte šlehač s držákem jste vyhráli, jelikož se připravte, že budete šlehat minimálně dobrých 20 minut. V původním receptu je totiž jasně řečeno, že sníh musí být tak vyšlehaný, že špičky z něj se nebudou ohýbat směrem dolů, jinak se pusinka neupeče. Nevím co je na tom pravdy, nicméně poslední dvojice bílků s cukrem po 30minutách prostě neměla špičky nahoru, riskla jsem to, a v rámci únavy jsem vyšlehané těsto šoupla do trouby. Překvapivě se jednalo o nejhezčí kousek:-). Takže vzkaz pro vás… Nebojte se toho, a když se vám bude zdát, že bílky už víc vyšlehat nejdou, riskněte to. Risk je zisk. Ale bacha! Když se pusinka nepovede…. je to tím, že jste málo šlehali (nebo jste bláhově ubrali cukr, v rámci snížení kalorií dortu, což je největší chyba a omyl, který můžete udělat). Vyšlehané bílky s cukrem tedy navrstvěte na pečící papír s kružnicí a dejte do trouby péct na 110°C na cca 35-45min.
 4. Kelímky šlehačky vyšlehejte s  třemi lžícemi cukru. Touto směsí pak plňte jednotlivé vrstvy dortu.
 5. Nakonec ozdobte dort ovocem a květinami. Dort nechte přes noc uležet v lednici, odměna bude opravdu zasloužená v podobě dokonalé chuti.
 6. Při porcování dortu se připravte na to, že dort nelze nakrájet na klasické trojúhelníky. Dort je tak křehký a jemný, že je takřka nemožné jej naporcovat. Místo nože si rovnou připravte lžíci, kteoru budete vánek nabírat.

TIP:

Když jsem na dort sháněla jedlé květiny, zjistila jsem, že to takřka není možné, snad jen ve specializovaných prodejnách a ještě k tomu přes internet. Proto jsem si sedla za svůj laptop a začala jsem googlit, jak si poradit. Díky tomu jsem zjistila, že jedlé jsou téměř všechny české květiny. Nejlepší jsou listy růže, levandule, macešky, fialky, sedmikrásky. Všechny tyto květy, pokud jsou vypěstované bez postřiků (takže nejlepší je domácí zahrádka), můžete sníst a použít na ozdobu.

Přiznám se, že jsem sama měla strach nasypat domácí fialky na dort, proto jsem je den předem vyzkoušela a díky tomu zjistila, že je to opravdu OK, nic se mi nestalo a dort jsem jimi ráno nazdobila. Navíc se všem tato ozdoba líbila a moc se těšili, až samotný květ vyzkouší. Za mne tedy doporučuji:-).

Přeji všem dobrou chuť a hlavně pevné a trpělivé nervy při šlehání a čekání u pečení, jestli se pusinka povede – věřte mi, ano:-)!

Dejte vědět, jak se vám dort povedl a jestli jste ho zukoušeli.

Vaše Sarrah

O autorovi

Sarrah

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *