Ovocné smoothie

11

Hlavní výhodou tohoto nápoje je snadná a rychlá vstřebatelnost živin a vitamínů pro lidský organismus. Pokud jej konzumujete správně, na lačno, tak vaše tělo přes střevní vlásečnice dostává do krevního oběhu velmi rychle obsažené živiny. Vypitím jedné sklenice se skvěle nakopnete do začátku nového dne!

Po přečtení knihy Fit pro život od Harveyho Diamonda, která mimo jiné vysvětluje, jak správně konzumovat ovoce, jsem před pár lety změnila řadu svých stravovacích zvyklostí. Jednou ze zásad správné konzumace ovoce je, že se nemá kombinovat s jinými druhy potravin. Díky tomu jsem při přípravě smoothie přestala experimentovat s přidáváním různých druhů zelenin a nyní si připravuji smoothie pouze z čerstvého ovoce. Další důležitou zásadou je, že ovoce je nejlepší konzumovat na lačno. Pokud si tedy čerstvého smoothie dopřejete hned po ránu, prokážete svému zdraví velkou službu. S každým douškem totiž do vašeho těla proudí široké spektrum vitaminů a minerálů. Po vypití smoothie počkejte alespoň 30 minut a pak si můžete dát další, nejlépe zdravou, snídani.

Nepleťte si smoothie s ovocnou šťávou. Rozdíl mezi odšťavňováním a mixováním ovoce je v tom, že odšťavňovač zachycuje dužinu a pijete tak jen čistou šťávu. V tomto nápoji není téměř žádná vláknina a nezasytí tedy tolik jako smoothie, které je na vlákninu bohaté.

123

Na rozmixování ovoce se nejlépe hodí mixéry určené k přípravě smoothie (tak zvané smoothie makery) nebo stolní mixéry. Smoothie však připravíte s trochou trpělivosti i pomocí ručního ponorného mixéru a úzké vysoké nádoby vhodné na mixování. Abyste získali nápoj a ne ovocné pyré, je třeba k ovoci přidat tekutinu. Je možné použít vodu nebo čerstvou ovocnou šťávu. Abyste zachovali blahodárné účinky, je nezbytné použít opravdu čerstvou a nepasterizovanou ovocnou šťávu. Pokud si takovou šťávu nemůžete obstarat, použijte vodu. Jestli máte rádi studené nápoje, můžete přidat před nebo i po mixování pár kostek ledu.

Smoothie je nejlepší zkonzumovat okamžitě, protože díky oxidaci z něj velmi rychle vyprchávají vitaminy. Pokud se vám však nápoj nepodaří hned spotřebovat, můžete jej uložit do lednice, nejlépe ve skleněné vzduchotěsné lahvi. Doporučuji jej však zkonzumovat, co nejdříve, nejlépe během jednoho dne.

Kombinace ovoce jsou velmi široké. Základními surovinami pro přípravu jsou pro mne banán a citron. Banán smoothie zjemní a dosladí, citron zdůrazní chuť ostatního ovoce a dodá svěžest. Pokud použijete čerstvé, zralé a chutné ovoce, úspěch je zaručen. Vyzkoušejte pro začátek mé dvě oblíbená smoothie.

Smoothie s lesním ovocem
Vím, že právě není sezona lesního ovoce, ale pokud máte jako já mrazák plný zásob, můžete si toto lahodné smoothie dopřávat po celý rok. Pokud zásoby z léta nemáte, můžete si koupit mraženou směs v supermarketech (výhodně třeba v Lidlu). Do smoothie postačí velmi malé množství, takže vám balíček vydrží poměrně dlouho.

Ingredience:
1 jablko
1 hruška
půl hrnku mražených lesních plodů
1 banán
šťáva z poloviny citronu
půl sklenky vody

Jablko a hrušku omyjte, zbavte jádřinců, nakrájejte na kousky a vhoďte do mixéru. Přidejte oloupaný banán, lesní plody, citronovou šťávu a vodu. Vše rozmixujte do hladka. Pokud nepoužíváte mražené ovoce, doporučuji přidat do hotového nápoje pár kostek ledu.

8

Citrusové smoothie
Jedná se o smoothie, které popíjím nejraději v zimních měsících a období chřipek. Právě v této době jsou na trhu lahodné citrusové plody a snadno si tak připravíte vitamínovou bombu. Toto smoothie je totiž nabité vitaminem C a skvěle se tak hodí nejen jako prevence před nachlazením.

Ingredience:
1 grep
1 pomeranč
1 mandarinka
1 citron
1 banán
půl sklenky vody

Citrusové plody zbavte horní slupky, rozkrojte podélně na půl a vyberte všechna viditelná semínka. Semínka mohou při rozmixování dodat nápoji hořkou chuť, takže je lepší je odstranit. Pokud ale nějaká přehlédnete, nic se neděje. Připravené ovoce a oloupaný banán vložte do mixéru. Zalijte vodou a rozmixujte dohladka.

2

TIP: Pokud se vám zdá, že na vás „něco leze“, přidejte do smoothie pár plátků čerstvého zázvoru, který působí protizánětlivé a posiluje imunitní systém.

Pokud si smoothie oblíbíte, doporučuji dělat si do mrazáku zásoby ovoce dle sezony. Tipy na mrazení potravin najdete zde.