Podzimní coleslaw

IMG_1297

Dnes věnuji pár minut slávy jednomu z nejznámějších světových salátů. Jeho příprava je jednoduchá, skládá se z dostupných surovin a navíc se jedná o salát šetrný k našim peněženkám. Dnes bude řeč o salátu coleslaw.  Ano, máte pravdu, vždyť to co tady vidíme na fotografii vůbec jako coleslaw nevypadá, je jím však inspirován, a hlavně ozdravěný, takže si jej můžete dopřát i v pozdních večerních hodinách bez výčitek.

Coleslaw je tak populární, že má dokonce svou informační stránku na wikipedii. Mezi hlavní složky, z kterých se připravuje, patří hlávkové zelí, mrkev, cibule a majonéza. Tento salát bývá tradičně podáván k burgerům. Troufám si tvrdit, že se jedná o americkou národní pýchu, podobně jako jejich Caesar salát. V Česku si jej bohužel můžeme koupit například v Lidlu nebo v KFC. Často, bohužel v obou případech se jedná o kalorické a těžké bomby, kterou budete trávit několik hodin. Z mých prozatímních zkušeností musím konstatovat, že nejlepší je salát domácí, který si každý připraví a přizpůsobí dle své chuti.

Recept na klasický coleslaw je takřka podobný, jako můj dnešní zdravější. Ten má jen dvě výjimky, a to, že místo majonézy použijeme klasickou kyselou zálivku a místo zelí bílého červené. Tak pojďme na to.

IMG_1291

Recept na 4 porce:

•    1/2 malého červeného zelí (nastrouhané na hrubo)
•    2 větší mrkve (nastrouhané na jemno)
•    1 červená cibule (nakrájená na jemno)
•    1 lžíce oleje
•    1 lžička jablečného octa
•    šťáva z půlky limetky
•    sůl, pepř

Postup:

Nastrouhané zelí, mrkev a cibuli smícháme dohromady. Pokud se vám zelí nechce strouhat, můžete jej nakrájet na jemno. Jsem však přesvědčená o tom, že krouhané/strouhané je nejlepší.
U klasického coleslawu se používá majonéza, která všechny tři suroviny spojí dohromady a funguje zároveň jako nosič chutí. Záměrně jsem u tohoto receptu zvolila variantu bez majonézy, nicméně pokud ji tam chcete, a bez ní podle vás „to není ono“, doporučuji použít majonézu sojovou/rostlinnou. Rostlinná majonéza stojí okolo 20 Kč a můžete ji sehnat například v Globusu nebo ve zdravých výživách. Můžete však,  jako já použít zálivku.
Zálivka:
V misce smícháme lžíci oleje, lžičku octa, šťávu z limety, sůl, pepř a pořádně promícháme.
Nakonec spojíme zálivku se zeleninou a dáme, alespoň na hodinu, salát uležet do lednice. Odležením získá salát tu pravou chuť.

IMG_1299

 

O autorovi

Sarrah

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *