Kváskové lívance

DSCN8500

Na měsíc únor jsem si stanovila malou osobní výzvu, a to upéct perfektní domácí žitný kváskový chléb. Pojala jsem to poctivě a tak jsem si vypěstovala kvásek vlastní. Takový kvásek se velmi snadno množí, a proto začínám experimentovat s jeho využitím v kuchyni. Lze jím při pečení nahradit droždí a kypřící prášek. Naposledy jsem se do toho pustila o víkendu, kdy mě napadlo vyzkoušet z něj lívance. Možná se ptáte, proč zrovna kvásek a jaké jsou jeho výhody. Kromě toho, že se jedná o zcela přírodní kypřící prostředek, tak dále prospívá zažívání, omezuje nadýmání, zlepšuje mikroflóru a tím i imunitu.

Jestli si chcete vypěstovat vlastní kvásek, stačí vám k tomu pouze voda, mouka a trpělivost. S kváskem teprve začínám, proto doporučím využít ověřených postupů z internetu. Můžete se také poptat ve svém okolí a dost možná narazíte na někoho, kdo vám jej rád daruje. Případně můžete využít kváskové mapy a najít si kvásek ve svém okolí.

Abych předešla výčitkám po sladké snídani, tak jsem ji připravila v odlehčené verzi bez rafinovaného cukru, mléka a vajec. Věřte nevěřte, byly výborné a bez výčitek! Lívance jsem servírovala s javorovým sirupem, banánem a borůvkovým džemem značky St. Dalfour. Jestli tuto značku neznáte, tak ji vřele doporučuji k vyzkoušení. Mají v nabídce několik druhů kvalitních džemů, které obsahují 100 % ovoce, jsou tedy bez cukru, konzervačních látek, aromat a barviv. Ke snídani jsem si připravila ještě kakao. A to tak, že jsem smíchala lžičku kokosové cukru, lžičku nepraženého kakaa a 200 ml vlažného rostlinného mléka.

DSCN8492

DSCN8507

DSCN8499

DSCN8502

Ingredience (pro 2 osoby, 10 – 12 lívanců):
150 g kvásku
100 ml rostlinného mléka
50 g hladké špaldové mouky
50 g ovesné mouky
50 g kokosového cukru
špetka vanilky
špetka himalájské soli
lžíce kokosového oleje na potření pánve

Postup:
Všechny uvedené ingredience smíchejte metlou v míse, přikryjte ji potravinářskou fólií a nechte odpočinout přes noc v lednici nebo alespoň 2 hodiny při pokojové teplotě.

Nepřilnavou pánev rozehřejte na nízkém plamenu, potřete ji kokosovým olejem a lžící na ni nanášejte těsto. Pokud máte doma lívanečník, usnadní vám práci. Lívance opékejte z první strany, dokud se na nich nezačnou tvořit dírky, trvá to asi 2 minuty. Poté je otočte a nechte opékat z druhé strany 1 – 2 minuty.

Hotové lívance servírujte s oblíbeným sirupem, ovocem a/nebo džemem.

TIP: Pokud neseženete kvásek, použijte místo něj lžičku kypřícího prášku a přidejte do těsta navíc 70 ml rostlinného mléka, 40 g ovesné a 40 g špaldové mouky.