Recept je inspirován Asií a patří mezi má oblíbená jídla, kterými zpestřuji svůj obvyklý jídelníček. Je opravdu rychlý a velkou výhodou je, že se skvěle hodí pro přípravu předem. Snadno si díky němu tedy můžete doma uvařit chutnou večeři nebo oběd na další den do práce.
Základem receptu jsou japonské pohankové soba nudle, které představují zdravější variantu klasických pšeničných těstovin. Pohanka je přirozeně bezlepkovou a zdraví prospěšnou potravinou, více se o ní můžete dočíst zde. Někteří výrobci do soba nudlí však přidávají pšeničnou mouku, takže při nákupu dávejte pozor na složení a hledejte výrobek s co nejvyšším obsahem pohanky. Některé druhy mohou být až 100% pohankové nebo mohou obsahovat příměs jiné bezlepkové mouky (nejčastěji rýžové nebo quinoové). Soba nudle koupíte v prodejnách zdravé výživy nebo v obchodech s asijskými potravinami. Seženete je i v Lidlu během asijských dní, ale jedná se o pšeničné nudle s obsahem pohankové mouky pouze ve výši 15 %.
Recept je zdravý nejen díky pohance, ale také díky zelenině, kterou obsahuje. Díky brokolici, hrášku a cibulce dostanete do těla řadu vitaminů a minerálů. Potřebnou dávku bílkovin získáte z tempehu, který se do jídla skvěle hodí. Tempeh seženete ve zdravých výživách nebo v některých supermarketech.
Co se chuti týče, je na celém pokrmu nejdůležitější omáčka, která dodává jídlu šmrnc a mimo to také obsahuje řadu zdraví prospěšných látek. Při její přípravě se tedy nepokoušejte nahrazovat některé ingredience, úplně byste tím změnili její chuť, která se skvěle hodí právě k pohankovým nudlím.
Ingredience (na 4 porce):
1 balení soba nudlí (300 g)
Lžíce olivového oleje
1 brokolice
4 hrsti mraženého hrášku (cca 150 g)
2 stonky jarní cibulky
1 balení uzeného tempehu
4 lžičky černého sezamu
Na omáčku:
Šťáva z jedné limetky
2 lžíce jemného arašídového másla
2 lžíce pasty tahini
1 lžíce omáčky tamari
2 – 3 lžíce vody
1 lisovaný stroužek česneku
Sůl, pepř, cayenský pepř
Postup:
Nudle uvařte dle návodu na obalu a po slití je promíchejte se lžící olivového oleje, čímž zabráníte jejich slepení. Brokolici rozdělte na malé růžičky a připravte ji v páře do měkka, což zabere asi 5 minut. Já parní hrnec nemám, takže ji připravuji na klasickém kovovém pařáčku, který vložím do hrnce a podliji jej trochou vody. Na pařáček naskládám zeleninu a přiklopím vše pokličkou. Pokud nemáte ani pařáček, můžete použít kovový cedník, do kterého naskládáte zeleninu a přikryjete jej pokličkou nebo utěrkou. Brokolici mám raději křupavou, takže ji na pařáčku nechávám jen pár minut. Těsně předtím, než bude brokolice hotová, k ní přidejte mražený hrášek a nechte jej pouze krátce prohřát. Tempeh nakrájejte na kostičky a jarní cibulky i se zelenou částí na tenké plátky.
Omáčku připravíte pečlivým promícháním všech ingrediencí. Sůl, pepř a cayenský pepř přidejte podle vaší chutí. Hotovou omáčku smíchejte s nudlemi, které poté rozdělte na talíře na jednotlivé porce a přidejte k nim brokolici, hrášek, tempeh a vše posypte cibulkou a černým sezamem.
TIP:
Jestli nebudete jíst jídlo hned, tak uvařené nudle propláchněte po uvaření studenou vodou, abyste je zchladili. Poté je zakápněte lžící olivového oleje a opatrně promíchejte, aby se nepolámaly a obalily v oleji. Do nudlí přimíchejte zeleninu, tempeh a sezam. Připravte si jednotlivé porce a uložte je ve vzduchotěsných nádobách do lednice. Omáčku připravenou dle receptu uložte i nachystejte zvlášť, třeba do malé uzavíratelné skleničky a do nudlí ji přidávejte vždy až těsně před konzumací.
Takto připravené a uložené jídlo vám v lednici vydrží až tři dny. Když si nudle beru sebou do práce na oběd, tak je ráno vyndám z lednice a už je neohřívám. Nudle mi chutnají totiž teplé i studené.