Vlašák… No řekněte, který jiný ořech bychom mohli znát lépe, než právě tento? Tak schválně, když se podíváte do kuchařky po mámě, či babičce a najdete jakýkoliv recept, který obsahuje ořechy, vsadím se, že 95 % z nich budou ořechy vlašské. V rámci mého seriálu o ořeších bych vás ráda v tomto článku seznámila s trochou informací o těchto úžasných ořeších, typických pro naši zemi a kuchyni.
Vlašák je vlastně pecka ukrytá v plodu stromu OŘEŠÁKU KRÁLOVSKÉHO. Když plody rostou a dozrávají na stromech, mají zelenou barvu, to proto, že pevná dřevnatá slupka, která je nám až notorický známá, je ukryta až pod touto zelenou ochrannou vrstvou, která v průběhu dozrávání hnědne a praská. Odkud vlastně onen vlašský ořech pochází? Názory jsou hned dva. Jedni se domnívají, že pochází z Asie, vlašské ořechy se však objevují také v řecké mytologii a dokonce byly nalezeny jako zkameněliny na území neolitu.
O čem není pochyb je, že tento ořech tvoří součást středomořské kuchyně více než tisíc let. Díky jeho blahodárným účinkům na organismus má velkou oblibu u příznivců zdravého životního stylu.
Základní údaje ve 100g:
- Energie 2,738 KJ (654kcal)
- Cukry 13,71 g
- Tuky 65,21 g
- Bílkoviny 15,23 g
- Vitamíny, které obsahuje: Vitamín A, beta-carotene, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, C, E, K.
- Minerály: Calcium, železo, Magnesium, Mangan, Sodík a Zinek.
Vlašský ořech je na druhém místě (hned po para ořeších) v množství obsaženého oleje. Jak vidíte výše, tuk zabírá více než 50 % hmotnosti ořechu. Jedná se však o tuk zdravý, bohatý na nenasycené mastné kyseliny. Je to také jeden z nejvíce koncentrovaných zdrojů živin. Oproti vysokému obsahu olejů je však vlašák chudý na sacharidy (cukry) a tím pádem se velmi dobře hodí pro diabetiky.
Proč se vyplatí je konzumovat? Vlašáky pomáhají například v těchto oblastech:
- Snižují hladinu cholesterolu
- Zabraňují vzniku sraženin v cévách
- Brzdí zánětlivé procesy
- Podílí se na stavbě nervové tkáně
- Podporuje správnou funkci srdce a rovnováhu nervové soustavy
- Díky velkému obsahu vitamínu B6 se stará o správnou funkci mozku a tvorbu červených krvinek
Skladování:
Ořechy dělíme na tři druhy, a to na papíráky, polopapíráky a kameňáky. Jak asociují názvy, jedná se o rozdělení podle tvrdosti slupky. Nejlepší na skladování a uchovávání jsou polopapíráky. Ořechy se skladují ve slupkách na suchém, nejlépe i chladném místě. Takto vydrží i několik let. Vyloupaná jádra musíte dát do nádoby, která nemá přístup vzduchu, nejlépe ve skleněné nádobě s gumičkou. Důvod je jednoduchý, do ořechů by se vám mohli uhnízdit moli a zároveň vlašáky velmi rádi přejímají chutě a vůně jiných potravin.
Jak využít vlašský ořech v kuchyni?
- Osobně mám nejraději ořechové máslo. Ráda ho jím jen tak, po lžičkách, ale jeho spojení s křupavým, teplým, celozrnným toastíkem, to je prostě paráda!
- Výborně se hodí ke všemu, kde se vyskytuje med nebo kozí sýr. Mou oblíbenou pochutinou pro návštěvy jsou jednohubky potřené kozím sýrem zdobené vlašským ořechem a pokapané medem – zn. dokonalost.
- Karpáčo z červené řepy a vlašský ořech, to je to pravé!
- A do salátů byl tento ořech snad přímo stvořen.
- A co vy? Kde ho vidíte nejraději? Máte nějaký recept, který se vám osvědčil?